Välkommen till direktsända föreläsningen ”Fri från ocd på 4 dagar?” med efterföljande samtal på plats hos Studieförbundet Vuxenskolan.

Han gick från svårt sjuk i ocd till fri på bara några dagar. Lyssna till Mark Kalldas, som sitter i OCD-förbundets styrelse, egen upplevelse av den omtalade fyradagarsbehandlingen.

Fyradagarsbehandlingen, The Bergen 4-day treatment (B4DT), är en behandling som har utvecklades i Bergen, Norge, av professorerna Gerd Kvale och Bjarne Hansen som båda är psykologer. Behandlingen bygger på exponering med responsprevention (ERP) som är en evidensbaserad behandling för tvångssyndrom – men används i denna behandling i ett mer intensivt format.

Mark Kalldas berättar om hur han gick från svårt sjuk till att beskriva sig själv som ”fri” från ocd – tack vare fyradagarsbehandlingen.

Upplägg
Mark Kalldas är med på distans. På plats finns Kristin Johansson, från OCD-föreningen Västerbotten, som själv levt med OCD i många år.

När? 2/11, kl 17.45 – 19.30
Var? Studieförbundet Vuxenskolan, Storgatan 45, Lycksele

Bra att veta: Fri entré – alla är välkomna! SV bjuder på fika.

Skriv ut affisch

Läs mer och anmälan

Share This